Oprawienie pracy dyplomowej to już niemalże ostatni etap, jaki dzieli studenta od obrony. Ważne jednak, żeby podczas wybory oprawy zdecydować, co będzie najlepsze. Jeden ze sposobów to bindowanie, czyli oprawienie pracy w plastikową (z jednej strony przeźroczystą) okładkę oraz umieszczenie jej na plastikowych kółkach ułatwiających przeglądanie.
Ewentualnie bindowanie może polegać na zgniataniu jednej strony pracy tak, żeby była przytrzymana przez specjalną plastikową obwódkę. Generalnie taka forma oprawiania prac dyplomowych jest praktykowana, ale nie należy do najpopularniejszych. Przede wszystkim dlatego, że prace w plastikowej oprawie nie prezentują się zbyt okazale.
Na pewno są schludne i odpowiednio chronione przed uszkodzeniem, ale jednak większość osób stawia na skórę bądź materiał. Warto jednak wspomnieć, że niektóre uczelnie same narzucają formę oprawy, rzadko jednak jest to bindowanie. Niekiedy zdarza się jednak, że kopia pracy dyplomowej do dziekanatu musi być bindowana.
Dlatego trzeba sprawdzić dokładnie, jakie wytyczne narzuca uczelnia w tej kwestii, ponieważ nie zawsze student ma wolną rękę. Kiedy jednak ma, powinien poważnie przemyśleć swoją decyzję, ponieważ praca bindowana nie może być najlepszym rozwiązaniem - zwłaszcza, jeśli jest z niej dumny i planuje ją trzymać na półce w honorowym miejscu.
Oczywiście wybór bindowania ma też swoje zalety - jest to forma zdecydowanie najtańsza ze wszystkich dostępnych na rynku. Jeśli więc ktoś musi drukować prace dyplomowe w trzech kopiach, na pewno powinien rozważyć to rozwiązanie. Z powodów czysto ekonomicznych.